حتما شما هم نام استایل وینتیج از اینجا و آنجا به گوش‌تان خورده است. با دیدن تصاویری از مدل‌هایی که لباس‌های قدیمی را با آرایش و زیورآلات گذشته ترکیب کرده و پوشیده‌اند، به سرتان زده که چند لباس با ظاهر قدیمی و بامزه خریداری کنید یا بدوزید. اما چون منابع الهام کمی داشته‌اید یا کاملا به قوانین عناصر تشکیل‌دهنده‌ی یک استایل وینتیج آگاه نبوده‌اید، لباس پوشیدن به این سبک را کنار گذاشته‌اید.

در این مطلب ابتدا توضیح می‌دهیم که منظور از استایل وینتیج چیست و سپس نکته‌هایی درباره‌ی اینکه چطور از لباس‌هایی با مدل‌های قدیمی استفاده کنید یا اینکه آن‌ها را با چه آیتم‌هایی از زمان حال می‌توانید ترکیب کنید، صحبت می‌کنیم.

اگر می‌خواهید یک استایل وینتیج بی نقص داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم با مجله‌ی دیجی‌استایل همراه باشید و برای شروع، این مطلب را بخوانید.

استایل وینتیج چیست؟

استایل وینتیج اشاره به ترکیب کردن و پوشیدن آیتم‌های یک ست لباس دارد که در دوره‌های زمانی گذشته طرفدار داشته است. بر عکس تصور عام که با شنیدن اسم وینتیج به یاد لباس‌های کهنه و از مد افتاده میفتند، وینتیج درباره‌ی کالای ارزشمند و قیمتی است که از زمان‌های دور به ما رسیده و قرار است با دیدنش خاطرات خوش گذشته را مرور کنیم.

اما اصطلاح استایل وینتیج سر و کله‌اش از کجا به دنیای مد باز شد؟ در زمان جنگ جهانی اول، امکان تولید پارچه کاهش پیدا می‌کند. با کمبود پارچه، شرکت‌های طراحی لباس به فکر بازسازی تولیدات گذشته و فروش آنها میفتند. این لباس‌های کلاسیک و کاربردی با نام وینتیج به مردم بسیاری عرضه شدند.

استایل وینتیج در دنیای امروزی هم فرصتی برای دوباره دیدن مدها و لباس‌هایی است که خارج از زمانی که خلق شده‌اند برای مردم امروز، حاوی پیامی تازه هستند. لباس‌هایی که الهام‌بخش زندگی ما می‌شوند.

تکه‌های گرانبها از دوره‌های مختلف زمانی

نمونه مدل موی استایل وینتیج

کسی که استایل وینتیج را به عنوان روشی برای لباس پوشیدن انتخاب می‌کند باید بداند که پیروان این استایل، حتما لباس‌ها و آیتم‌های یک دوره‌ی خاص را نمی‌پوشند بلکه استایل‌های دوره‌های مختلف زمانی را بسته به ذائقه با هم ترکیب می‌کنند. مثلا در استایل وینتیج می‌توان یک سنجاق سر از دهه‌ی ٣٠ میلادی را با یک ژاکت از دهه‌ی ٩٠ میلادی ست کرد و پوشید.

لباس پوشیدن به سبک وینتیج هیچ وقت به اندازه حالا رایج و پرطرفدار نبوده است. در حال حاضر مجموعه‌ای گسترده از استایل‌های چندین دهه باعث شده هر مخاطبی با هر نوع سلیقه‌ای بتواند با آن ارتباط برقرار کند و آیتم‌های دلخواه خود را پیدا و با لباس‌های دیگرش ترکیب کند.

شاید شما لباس‌های متنوعی با استایل وینتیج را بشناسید اما پوشیدن و ترکیب آیتم‌های مختلف و به وجود آوردن هماهنگی که در نهایت باعث می‌شود استایل وینتیج جذاب و منحصر به فرد خودتان را بسازید، دشوار باشد.

در ابتدا باید یاد بگیرید چطور هر کدام از آیتم‌های مورد نیاز استایل وینتیج خودتان را انتخاب کنید. سپس نحوه ترکیب کردن این آیتم‌ها با هم و استفاده آنها در کنار لباس‌های مدرن را فرا بگیرید.

 

١. آیتم‌هایی را انتخاب کنید که نشان‌دهنده‌ی سبک شخصی شما باشند

استایل شخصی در وینتیج

قبل از اینکه آیتم‌های انتخابی استایل وینتیج خود را به کمد لباس‌تان اضافه کنید، به عناصر و ویژگی‌های سبکی که دل‌تان می‌خواهد لباس و اکسسوریتان شبیه آن باشد، فکر کنید. انتخاب یک سبک تازه در مد و استایل قرار است افق‌های فکری شما را عوض کند و به شما جرات امتحان کردن بدهد. اما اگر واقعا دوست دارید شبیه به خودتان به نظر برسید و در لباس‌های سبک وینتیجی که انتخاب کرده‌اید راحت نیستید، هیچ وقت هم آنها را نخواهید پوشید.

وقتی از قبل روی سبک شخصی خود کار کرده باشید، به آسانی می‌توانید آیتم‌های وینتیجی را انتخاب کنید که با دیگر لباس‌های شما به راحتی ترکیب شود. در واقع هنگام خرید لباس‌ برای استایل وینتیج باید به این فکر کنید که از قبل چه لباس‌هایی در کمدتان دارید و هر کدام از آنها با کدام لباس‌تان هماهنگ است.

کاری که به شما کمک می‌کند به سبک شخصی مطابق با سلیقه‌ی خود برسید، جست‌و‌جو کردن استایل‌ها و سبک‌های مختلف در وبلاگ‌ها و دیدن تصاویر در سایت‌هایی مثل پینترست است. با اعتماد به نفس چیزهایی که دوست دارید جزو استایل شما باشند را جدا کنید و بعدها طبق همان لباس بپوشید.

این کار به شما کمک می‌کند وقتی می‌خواهید یک لباس برای استایل وینتیج خود خریداری کنید، از قبل بدانید دنبال چه چیزی هستید و به مشکل برنخورید.

 

٢. به دنبال آیتم‌های وینتیج با استایل کلاسیک باشید

وینتیج با لباس های کلاسیک

اگر می‌خواهید شبیه مدل‌های موزه که نمایشگر سبک خاص لباسی از دوره‌ی زمانی مشخص هستند، نباشید باید به دنبال آیتم‌های کلاسیکی بگردید که هیچ وقت از مد نمی‌افتند. این لباس‌ها در شکل‌ها و رنگ‌های مختلف وجود دارند که می‌توانید سال‌ها آن‌ها را بپوشید و در کنار بقیه‌ی لباس‌های خود به کمدتان اضافه کنید.

در حالی که ترندهای فشن می‌آیند و جای خود را به ترندهای جدیدتر می‌دهند لباس‌های کلاسیکی هستند که هیچ وقت از مد نمی‌افتند؛ مثل پیراهن‌های راسته‌ی مشکی و آستین حلقه‌ای، کت با پارچه‌ی طرح پلنگ، پیراهن‌های لَخت گل‌دار و بلوزهای یقه کراواتی.

تی‌شرت‌های وینتیج، کت‌های چرمی یا جین و کلاه‌ها انواع آیتم‌های کلاسیکی هستند که هیچ‌وقت از مد نخواهند افتاد و می‌توانید آنها را با لباس‌های دیگرتان ترکیب و ست کنید.

 

٣. آیتم‌های وینتیج را با کیفیت بالا خریداری کنید

فروشگاه فروش لباس وینتیج

اگر قرار بر این باشد که استایل وینتیج را انتخاب کنید و به این سبک لباس بپوشید، احتمالا گذارتان به فروشگاه‌های فروش لباس دست دوم یا فروشگاه‌های برندهایی که لباس‌های غیر ترند خود را حراج کرده‌اند هم میفتد. در این صورت باید به کیفیت لباس‌های انتخابی‌تان توجه کنید.

وقتی می‌خواهید لباس‌های وینتیج قدیمی را خریداری کنید، حتما برچسب مشخصات محصول آن‌ها را بررسی کنید. مواد تشکیل دهنده‌ی با کیفیت پارچه و لباس شامل پنبه، کتان و ابریشم می‌شود که تاب‌آوری بالایی در برابر شست‌وشو و گذر زمان از خود نشان می‌دهند.

درست است که گاهی لباس‌های ساخته شده از مواد مصنوعی و ترکیبی هم انتخاب درستی محسوب می‌شوند و با توجه به قیمت‌شان گاهی خریدشان به صرفه است اما این موضوع در مورد لباس‌های وینتیج قدیمی متفاوت است و حتما باید لباس وینتیج قدیمی که می‌خواهید با لباس‌های دیگرتان ست شود و روزانه از آن استفاده کنید، از جنس با کیفیتی ساخته شده باشد.

اگر لباسی قدیمی پیدا کردید که دیگر برچسب مشخصات محصول نداشت؛ چند راه برای تست و ارزیابی کیفیت آن وجود دارد. می‌توانید قسمتی از پارچه را میان انگشت شست و اشاره‌تان نگه دارید و به هم بمالید. اگر احساس کردید پارچه در عین لطافت، محکم هم است، پس از کیفیت لازم برخوردار است.

همینطور می‌توانید مواد مورد استفاده در پارچه‌ی لباس بدون برچسب مشخصات محصول را با لباسی که این برچسب را دارد، مقایسه کنید. لکه‌‌ها و پارگی‌ها را هم به دقت بررسی کنید، چون این ویژگی‌ها می‌توانند نشان از عدم کیفیت لباس داشته باشند.

 

۴. به دنبال لباس‌های وینتیج ترند و مد روز بگردید

تیلور سوییفت و استایل وینتیج مدرنبرای اینکه بفهمید همین حالا چه سبک‌های از وینتیج مد روز هستند، مجله‌های فشن را بخوانید و بلاگرهای سبک وینتیج را دنبال کنید. با سر زدن و بررسی فروشگاه اینترنتی مورد علاقه‌ی خود هم می‌توانید بفهمید چه ترندهایی برای سبک وینتیج وجود دارد.

وقتی به دنبال لباس‌های وینتیج هستید، حتما به سبک لباس‌های دیگری هم که می‌خرید، توجه کنید. از آنجایی که لباس‌های معاصر هم از گذشته الهام ‌گرفته شده‌اند، لباس‌های زیادی به سبک استایل وینتیج در میان آنها نیز خواهید یافت. با یافتن لباس‌های مدرنی که خصوصیات وینتیج دارند، درک خود را از مد به نمایش بگذارید.

۵. با آیتم‌های دوره‌های زمانی مختلف آشنا شوید

لباسهای مختلف نماینده سبک هر دوره

لباس‌هایی که در هر دهه طراحی شده و مردم آن‌ها را پوشیده‌اند، دارای ویژگی‌های مختص به  همان دوران است. برای داشتن استایل وینتیج منحصر به فرد نباید لباس‌های خود را تنها از یک دوره‌ی زمانی انتخاب کنید. باید با شناختن سبک‌های مختلف در طی دهه‌های متفاوت، بتوانید لباس‌هایی را که مطابق با ویژگی‌های شخصی شما است، انتخاب کنید و بپوشید.

یادگیری اصولی به شما کمک می‌کند که در انتخاب لباس‌ها خلاق‌تر باشید و استایل منسجم و منحصر به فردی را برای خودتان ایجاد کنید.

هر دهه به چه لباسی معروف بود؟

لباس وینتیج دوره های مختلف

  • مردم در دهه‌ی ۱۹۰۰ لباس‌ها و دامن‌های توری، پیراهن‌های کمر باریک و تنگ، و بالاتنه‌ی یقه‌دار می‌پوشیدند.
  • دهه‌ی ۱۹۱۰ به بارانی‌ها و مانتوهای بلند و تنگ زنانه و بوت‌هایی بنددار معروف بود.
  • سبک غالب دهه‌ی ۱۹۲۰ استفاده از زیرپیراهنی و لباس‌های ابریشمی زنانه با منجوق‌دوزی‌های زیبا و خیره کننده بود.
  • در دهه‌ی ۱۹۳۰ کلاه‌های بزرگ و یقه‌های خزدار به بازار آمدند.
  • دهه‌ی ۱۹۴۰ به شلوارهای مدل سیگاری، ژاکت‌های کشبافت پشمی و رنگی، و  بالاتنه‌ی یقه بلند معروف بود.
  • در دهه‌ی ۱۹۵۰ پوشیدن دامن‌های دایره‌ای و پشمی، کت‌های چرمی و پیراهن‌های تنگ و استرچ بلند مد روز بود.
  • دهه‌ی ۱۹۶۰ به شلوار جین پاچه گشاد، تیشرت‌های طرح‌دار شلوغ معروف بود.
  • دهه‌ی ۱۹۷۰ به ترکیب شلوار جین با لباس‌های رنگ روشن، کت و شلوار ست و گرمکن پا معروف بود.
  • در دهه‌ی ۱۹۸۰ رنگ‌های نئونی، اِپُل لباس، بالاتنه‌ی توری یا ریش‌ریش و شلوار لگ مد بود.

نحوه انتخاب و ترکیب درست لباس‌های دهه‌های مختلف

تیلور سوییفت و ترکیب وینتیج دوره های مختلف

شما باید اصول ترکیب آیتم‌های مختلف زمانی را بلد باشید. این کار را با توجه به سلیقه یا جست‌و‌جوی ترندهای روز و ورق زدن مجلات مد فرا بگیرید.

مثلا به طور کلی ترندهای دهه‌ی ۱۹۱۰ یعنی بارانی‌ها و مانتوهای بلند و تنگ زنانه و بوت‌هایی بنددار با کلاه‌های لبه‌دار دهه‌ی ١٩٣٠ ترکیب خوبی را به وجود می‌آورد. حتی تی‌شرت‌های مدل خوانندگان راک از دهه‌ی ١٩٩٠ هم به خوبی با مانتوهای دهه‌ی ١٩١٠ ترکیب می‌شود.

یادتان باشد از ترکیب آیتم‌های دهه‌ی ١٩١٠ با لباس‌های ابریشمی زنانه با منجوق‌دوزی از دهه‌ی ١٩٢٠ و طرح‌های نئونی رنگ از دهه‌ی ۱۹۸۰ خودداری کنید.

در دهه‌های ۴٠ و ۵٠ لباس‌هایی با تن خنثی به صورت متداول مورد استفاده بودند. از بیشتر این آیتم‌ها مثل شلوار سیگارت و کت چرمی می‌توانید در کنار لباس‌هایی از دیگر دهه‌ها استفاده کنید.

احتمالا نام شلوار سیگارت برایتان ناآشنا باشد اما آن را در میان شلوارهای پارچه‌ای کلاسیک دیده باشید. شلوار سیگارت به شلواری می‌گویند که میزان گشادی آن در قسمت باسن بیشتر از پایین آن است و حالتی خمره‌ای دارد. قد این نوع شلوارها تا بالای مچ پا است و با کفش‌های کالج و ژاکت‌‌های پشمی به خوبی ست می‌شوند.

مثلا یک کت چرمی از دهه‌ی ۵٠ را با یک جین پاچه گشاد از دهه‌ی ۶٠ می‌توانید ست کنید. یا همین کت چرمی را با یک پیراهن بلند و لَخت از دهه‌ی ٧٠ بپوشید. همین که بتوانید این ترکیب‌ها را امتحان کنید و از کشف‌های خود لذت ببرید، از لباس‌هایی که می‌پوشید هم لذت خواهید برد.

۶.لباس‌های معاصر را با کلاسیک ترکیب کنید

ترکیب لباس مدرن با وینتیج

آسان‌ترین راه برای اینکه همزمان هم به سبک وینتیج لباس بپوشید هم امروزی به نظر بیایید این است که آیتم‌های معاصر را با لباس‌های قدیمی و کلاسیک ست کنید. مثلا چند تکه لباس ترند را که هیچ وقت از مد نمی‌افتند با چند تکه از لباس‌های وینتیج و دوست‌داشتنی خود ترکیب کنید.

لباس وینتیج خود را از میان لباس‌هایی که آیکونیک و برجسته هستند انتخاب کنید. و لباس مد روز خود را از میان لباس‌های ساده و بیسیک بپوشید. مثلا یک کت پردار وینتیج که در آن می‌درخشید را با یک لگ چرم ساده و مد روز ترکیب کنید؛ یا یک بارانی شتری رنگ از دهه‌ی ١٩١٠ را یا کت چرمی دهه‌ی ١٩۵٠ را با یک پیراهن راسته ساده مدرن و ترند بپوشید.

برای داشتن یک استایل یونیک و بی‌مانند وینتیج، یک شلوار دم‌پا گشاد متعلق به دهه‌ی ۶٠ را با یک پلیور یقه اسکی مدرن بپوشید. یا اصلا یک کت نئونی رنگ از دهه‌ی‌ ٨٠ را با تاپ سفید و ساده را به همراه این شلوار ست کنید. کت جین کوتاه هم گزینه‌ی مناسبی برای این ترکیب به نظر می‌رسد.

٧.لباس‌های دوره‌های زمانی مختلف را با هم ترکیب کنید

ست کردن لباسهای وینتیج دوره های مختلف زمانی

شاید به نظر برسد که انتخاب و امتحان کردن لباس‌های مختلف از دهه‌های گوناگون نیاز به مهارت ویژه‌ای دارد. یا فکر می‌کنید برای اینکه بتوانید آیتم‌هایی دقیقا با استایل شخصی خود را بیابید و به بهترین شکل در کنار هم قرار دهید، نیاز به زمان زیادی دارید و قید این روش را بزنید.

اگر نتیجه‌ی این ترکیب‌ها را ببینید و بدانید با امتحان کردن این روش چه ظاهر منحصر به فردی پیدا می‌کنید، پی می‌برید که این راه ارزش صرف زمان و زحمت زیاد را دارد.

هنگام ترکیب‌کردن لباس‌های وینتیج دوره‌های مختلف زمانی، به دنبال یک استایل بی‌نقص و کامل نباشید. گاهی اوقات سبک‌های متناقض گرد هم می‌آیند تا بی‌نظیرترین و شیک‌ترین لباس‌ها را بسازند!

مثلا یک تی‌شرت مدل خواننده‌های راک دهه‌ی ٩٠ را با یک دامن بلند پلیسه‌دار لَخت، ترکیب کنید تا یک ست متناقض و شیک بسازید. اگر دنبال ماجراجویی هستید هم یک دامن با طرح چاپی گلدار یا طرح پلنگ را بپوشید.

برای داشتن ظاهری راحت‌تر یک بلوز براق و لَخت از دهه‌ی ١٩٨٠ را با جواهراتی مثل گردنبند طوقی یا گوشواره‌های چند شاخه‌ی کلاسیک ترکیب کنید.

سعی کنید یک آیتم ساده از یک دهه را با آیتمی نمایان و شاخص از دهه‌ای دیگر ست کنید. مثلا یک پیراهن کوتاه از دهه‌ی ١٩۶٠ را با یک ژاکت پولک‌دار و درخشان از ١٩٨٠ ست کنید.

٨. یک ظاهر سرتاپا وینتیج بسازید

ظاهر سر تا پا وینتیج

اگر استایل وینتیج را انتخاب کرده‌اید نباید از تجربه‌کردن و امتحان کردن ست‌های متفاوت و ظاهر کاملا وینتیج بترسید. یک لباس سرتا پا وینتیج بپوشید و برای ساختن این استایل از لباس‌های ساده و یا کاملا شاخص یک دوره‌های متفاوت زمانی بهره ببرید.

یک استایل سرتاپا وینتیج زیبا و خیره کننده را با لباس‌های مدل دهه‌ی ۶٠ مثل پیراهن‌های چین‌دار گل گلی، کیف‌های کلاسیک با قاب‌های فلزی به رنگ‌های پاستلی و روشن، بسازید. مدل موی موج‌دار و کوتاه این ست را تکمیل می‌کند.

اگر بخواهید سرتاپا وینتیج بپوشید و شبیه آدم‌هایی از قرن گذشته به نظر نرسید، باید به دنبال آیتم‌های کلاسیکی بروید که هیچ وقت از مد نمی‌افتند. پیراهن‌های کاربردی و یکسره‌ی دهه‌ی ۴٠ با کفش‌های پاشنه ۵ سانتی کلاسیک علاوه بر اینکه ظاهری سرتاپا وینتیج به استایل شما می‌بخشند باعث می‌شود، از مد افتاده هم به نظر نرسید.

٩.از مدل‌ مو و میکاپ به روز استفاده کنید

ترکیب مدل موی جدید با لباس وینتیج

در عین حال که از استایل سرتا پا وینتیج استفاده می‌کنید اگر آیتم‌ها را درست انتخاب نکنید، ممکن است شبیه به یک بازیگر شوید که در حال ایفای نقش در یک فیلم تاریخی است. برای اینکه با این مشکل رو به رو نشوید و رنگ و بویی مدرن و تازه به لباس‌های وینتیج خود بدهید، از آرایش و مدل موی جدید استفاده کنید.

در دهه‌ی ٢٠ با پوشیدن یک پیراهن ریشه‌‌دار فلاپر و تکمیل آن با مدل موی بلانت و کوتاه، می‌توانستید در تمام پارتی‌ها بدرخشید. اما این ست ممکن است برای امروز دمده به نظر برسد. همان پیراهن فلاپر را با مدل موی دم اسبی و آرایش خنثی و مات امتحان کنید و مدرن و خوش استایل به نظر برسید.

با توجه به اینکه بیشتر مدل‌های موی حالا هم از مدل‌های موی قدیمی الهام گرفته‌ شده است، ممکن است نتوانید به راحتی یک مدل موی کاملا جدید را پیدا کرده و با لباس وینتیج خود ست کنید. زمان بیشتری بگذارید و با جستجو مدل‌های جدید آرایش مو را پیدا کنید و انواع آن را با لباس‌تان امتحان کنید.

مدل موی به روز و آرایش‌‌های ترند می‌توانند به ظاهر وینتیج شما نشاط و تازگی ببخشند اما گاهی انتخابی کلاسیک در میکاپ، مطمئن‌ترین روش برای تکمیل کردن یک استایل وینتیج است. مثلا رژ لب‌های نود و ملایم هیچ وقت از مد نمی‌افتند و به ظاهر وینتیج شما، برازندگی می‌بخشند.

 

١٠. با لباس‌های وینتیج خود، اکسسور‌های به روز بپوشید

تیلور سوییفت و استفاده از اکسسوری وینتیجاکسسوری‌های مدرن مثل کیف‌ها، جواهرات و کفش‌های ترند به ظاهر وینتیج شما تازگی و تمایز می‌بخشند. اگر لباس‌های شما به طرز محسوس و مشخصی وینتیج هستند و مربوط به دوره‌ی زمانی خاصی می‌شوند، حتما اکسسوری‌های مدرن را به همراه آنها بپوشید.

گوشواره‌های حلقه‌ای و کفش‌هایی با رنگ نود و ملایم، تکمیل کننده‌ی یک استایل وینتیج خیره‌کننده است.

١١. اکسسوری‌های وینتیج را با لباس‌های مدرن ست کنید

اکسسوری وینتیج

گاهی وقت‌ها ردی از وینتیج هم می‌تواند به استایل‌‌‌های مدرن، جذابیت بی حد و مرزی ببخشید. پوشیدن چند تکه اکسسوری وینتیج، یک استایل مدرن را زیر و رو می‌کند. اکسسوری‌های وینتیج مثل شال‌گردن‌ها، کیف و جواهرات را می‌توانید در فروشگاه‌های کوچک به قیمت خیلی خوب پیدا کنید.

مثلا با یک استایل مدرن، گردنبندهای دهه‌ی ٨٠ یا کیف دستی از دهه‌ی ٣٠ را بپوشید یا می‌توانید شنل‌های ساده مدل دهه‌ی ٧٠ را با یک شال چهارخانه ترکیب کرده و بپوشید.

 

جمع‌بندی

جزئیات در وینتیج

برای لباس پوشیدن به سبک وینتیج باید حوصله و دقت به خرج دهید تا بتوانید با ظرافت، لباس‌ها و اکسسوری‌ها را پیدا کنید و با دیگر لباس‌هایتان بپوشید. کلاسیک‌هایی که هیچ وقت از مد نمی‌افتند را بشناسید و برای کامل کردن آنها به دنبال لباس‌های خاص وینتیج بگردید.

اگر به اصالت اهمیت می‌‌دهید و از نوستالژی لذت می‌برید، وینتیج سبک مورد علاقه‌تان خواهد بود. پس زودتر دست به کار شوید و استایل وینتیج خود را بسازید.