صفحه اصلی > مهاجرت و گردشگری : فرهنگ استرالیا و نوع پوشش مردم در استرالیا

فرهنگ استرالیا و نوع پوشش مردم در استرالیا

در شهر های مختلف استرالیا تنوع فرهنگی زیادی وجود دارد و مهاجرت اروپایی ها، آسیایی ها به این کشور در کنار آمیزه ای فرهنگ آفریقایی این کشور را به مقصدی متفاوت و پر از آداب و رسوم مختلف تبدیل کرده است. با این حال فرهنگ اصیل این مردم در اکثر شهر های آن هنوز هم حفظ شده و رنگ و بوی سنت در شهر  های شمالی آن بسیار برجسته تر است. مردم این کشور تحت تاثیر آب و هوای خاص، زندگی ساحلی و شرایط جغرافیایی سنت های منحصر به فردی دارند. اصیل ترین این مردم بیشتر از ۴۰۰۰۰ سال پیش به این قاره مهاجرت کردند و تا قرن ۱۷ اثری از فرهنگ اروپایی در بین آنها دیده نمی شد. بعد از آن با استعمار آسیای جنوب شرقی توسط قدرت های اروپایی، دستاورد های استرالیا نیز به شدت تحت تاثیر تاجران هلندی قرار گرفت و و رفته رفته تا سال ۱۷۷۰  قسمت عظیمی از کشور تحت تاثیر اروپا قرار گرفت. سال ها گذشت و بیشترین فرهنگی که توانست در سنت های مردم این سرزمین نفوذ کند فرهنگ غربی و اروپایی به خصوص بریتانیا بود ولی با این حال شرایط این کشور باعث شد که باز هم علی رغم سنت هایی که قصد مغلوب کردن فرهنگ این کشور را داشتند، چندان موثر نباشد و امروزه این کشور فرهنگ و سنت هایی دارد که شاید در هیچ کجای دنیا یافت نمی شود… در ادامه با گِردگَرد با فرهنگ استرالیا بیشتر آشنا می شوید.

بیشتر از ۹۱ درصد استرالیا از گیاهانی سرسبز پوشیده شده و بیشترین جمعیت آن در اطراف سواحل زندگی می کنند. استرالیا یکی از متراکم ترین مقاصد دنیا در مناطق شهری است و این در حالیست که میانگین تراکم جمعیت در هر کیلومتر مربع آن تقریبا ۳ نفر است و این یعنی استرالیا یکی از کم تراکم ترین کشور های دنیا نیز به شمار می رود. جالب است که بدانید بیشترین جمعیت یونانی های دنیا بعد از آتن در ملبورن استرالیا زندگی می کنند و این یعنی این شهر چقدر می تواند تحت تاثیر فرهنگ مردم این سرزمین باشد.

نوع پوشش مردم در استرالیا

فرهنگ استرالیا

در استرالیا لباس های رسمی هیچوقت به جز در زمان هایی که واقعا رسمی باشد استفاده نمی شوند. مردم این کشور معمولا لباس هایی را انتخاب می کنند که با آن احساس راحتی کنند.جالب است که بدانید استرالیا برای اولین بار در اواخر قرن هجدهم تحت تصرف بریتانیا در آمد و به تدریج فرهنگ و نوع پوشش این مردم نیز وارد این کشور شد. واردات لباس و پارچه از کشور های اروپایی، انگلیس، هند و آمریکا و بعد از آن چین باعث شد تا نوع پوشش این مردم تحت تاثیر این موضوع قرار بگیرد و امروزه نیز مردم استرالیا همانند غربی ها و شاید همه جای دنیا لباس های راحت و به روز می پوشند و با این حال هنوز هم عده زیادی از مردم استرالیا به شیوه ها سنتی و حتی به صورت قبیله ای زندگی می کنند و حتی ممکن است گاهی عده ای را با لباس های محلی و کاملا سنتی هم در سطح شهر ببینید…

آداب و رسوم مردم استرالیا

فرهنگ استرالیا

فرهنگ مدرن استرالیا تحت تاثیر عوامل متعددی از جمله اروپایی ها و آمریکایی ها، مهاجران، شرایط آب و هوایی و میراث باستانی این کشور نشات گرفته است. جمعیت زیادی از مردم استرالیا در کنار ساحل زندگی می کنند و شاید هر از چند گاهی فردی را ببینند که هنوز لباس محلی پوشیده و در اطراف شهر پرسه میزند. مردم استرالیا یکشنبه ها و آخر هفته های متفاوتی دارند و معمولا همه خانواده یا همراه دوستان برای خوردن یک وعده غذا و تنقلات در کنار هم به مکان های سرسبز و نزدیک ساحل می روند و معمولا کباب درست می کنند که تا حد زیادی به فرهنگ ما ایرانی ها در زو های جمعه شباهت دارد. استرالیایی ها افرادی بسیار فعال و باهوشی هستند و علاقه زیادی به ورزش دارند و این موضوع را حتی زمان هایی که سر کار هستند رعایت می کنند.

در گوشه و کنار استرالیا هنوز سنت های اصیل مردمی با نژاد بومی این کشور دیده می شود و آن را می توان در زندگی قبیله ای، رقص های گروهی، هنر و حتی نوع شکار کردن این مردم جویا شد که بیشتر در قلمرو شمالی قرار گرفته است.

شاید وجود فرهنگ های مختلف باعث شده که انواع گوشت و غذاهای بین الملی در استرالیا زیاد باشد اما باید بدانید که در سفره های مردم این کشور و در رژیم غذاییشان گوشت کانگورو به وفور استفاده می کنند. کشوری که تقریبا ۵۰ میلیون کانگورو در آن زندگی می کنند و تقریبا ۲ برابر تعداد افرادی که در شهر های مختلف استرالیا زندگی می کنند. این گوشت انقدر در استرالیا زیاد مصرف می شود که انواع غذا ها و سوسیس ها هم با آن درست شده است و به سوسیس آن kanga bangers گفته می شود. این موضوع در حالی است که استرالیا بزرگ ترین مرکز نگهداری گاو را در تمام دنیا دارد که در جنوب استرالیا قرار دارد و وسعت آن از کشور بلژیک هم بیشتر است!

مردم استرالیا به شدت اهل درس خواندن هستند و زیاد مطالعه می کنند و شاید بتوان گفت روشنفکر ترین انسان های روی زمین هستند و معمولا مسائل را سخت نمی گیرند و به راحتی با مسائلی که شاید در خیلی از کشور ها معضل باشند، کنار می آیند.

فرهنگ استرالیا

باید بدانید که در استرالیا هیچ مذهب رسمی وجود ندارد و قانون اساسی این کشور به دولت اجازه ساخت کلیسا و یا دخالت در مسائل مذهبی را نمی دهد. بر اسا سرشماری های سال ۲۰۱۱ تقریبا ۶۱ درصد از استرالیایی ها مسیحی هستند و تقریبا ۲۲ درصد مردم این کشور هیچ دین رسمی ندارند. جالب است که در کابینه دولتی این کشور نیز افرادی با ادیان مختلف هستند که اجازه نمی دهند دین روی سایر مسائل و تصمیماتشان تاثیر بگذارد.

جالب است که استرالیایی ها سلفی گرفتن را با گوشی تلفن همراه اختراع کردند و شاید در اینجا بیشتر از هر جای دیگری این کار رایج باشد، پس تا دلتان می خواهد در استرالیا سلفی بگیرید!

 زبان مردم در استرالیا

استرالیا زبان رسمی ندارد اما زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی این کشور ثبت شده است که با لهجه ای متفاوت و خاص ادا می شود و ختی از نظر دستور زبان و تلفظ نیز با زبان انگلیسی اصلی تفاوت هایی دارد. استرالیا مهاجران زیادی دارد و از سالیان دور و دراز تحت تاثیر کشور های زیادی بوده و همین موضوع نیز باعث شده تا بیشتر از ۲۰۰ زبان مختلف در این کشور وجود داشته باشد. براساس سرشماری هایی که سال ۲۰۱۶، انگلیسی تنها زبان مورد استفاده در کشور استرالیاست که نزدیک به ۷۳ درصد از جمعیت به این زبان صحبت می کنند و بعد از ان زبان های ماندارین، عربی، کانتونی، ویتنامی و ایتالیایی بیشترین زبان هایی هستند که مردم استرالیا استفاده می کنند.

منبع