صفحه اصلی > بازارهای مالی : رکورد پشت رکورد؛ قیمت بیت کوین در ایران به مرز ۳ میلیارد تومان رسید!
رکورد پشت رکورد؛ قیمت بیت کوین در ایران به مرز ۳ میلیارد تومان رسید!

رکورد پشت رکورد؛ قیمت بیت کوین در ایران به مرز ۳ میلیارد تومان رسید!

در شرایطی که قیمت بیت کوین در بازار جهانی طی ماه‌های اخیر با رشد قابل‌توجهی همراه شده، بهای این ارز دیجیتال در مقابل ریال ایران با رسیدن به مرز ۳ میلیارد تومانی در حال رکوردشکنی‌های پیاپی است و به بالاترین سطح تاریخ خود رسیده است. ارز دیجیتال برتر بازار در ۶ ماه گذشته شاهد افزایش قیمت ۲ برابری بوده است؛ به‌گونه‌ای که بهای آن در شهریور ماه سال جاری در محدوده ۲۵٬۰۰۰ تا ۲۷٬۰۰۰ دلاری در نوسان بود، دیروز ۳۰ بهمن ماه از سطح ۵۲٬۰۰۰ دلاری نیز عبور کرد.

قیمت بیت کوین در ساعت ۱۶ روز دوشنبه سطح ۵۲,۴۴۹ دلاری را لمس کرد که با توجه به نرخ ۵۶٬۵۶۰ تومانی دلار در بازار ایران، ارزش هر واحد بیت کوین در روز گذشته به بیش از ۲ میلیارد و ۹۶۶ میلیون و ۵۹۳ هزار تومان رسید. این رقم رکورد تازه‌ای برای نرخ ریالی این ارز دیجیتال در تاریخ است و رکورد قبلی که مربوط به روز ۲۸ بهمن سال جاری بود را نیز شکست.

ارزش بیت کوین در برابر ریال ایران طی هفته‌های گذشته بارها و بارها رکوردشکنی کرده است و درصورت ادامه روند صعودی بیت کوین و نرخ دلار در برابر تومان، احتمالاً تا پیش از آغاز سال جدید شاهد بیت کوین ۳ میلیارد تومانی نیز باشیم.

در این باره قبلاً منتشر کردیم:
قیمت بیت کوین در ایران رکورد زد؛ یک قدم تا ۲میلیارد تومان

ارزش ریالی بیت کوین از کف ۸۸۶ میلیون تومانی در اواخر اسفند سال گذشته تاکنون بیش از ۲ میلیارد تومان افزایش یافته است.

علاوه بر نقش چشمگیر اوج‌گیری بهای بیت کوین در بازار، عامل کلیدی دیگری نیز به رشد هر چه سریع‌تر قیمت ریالی این ارز دیجیتال کمک کرد و آن‌هم اوج‌گیری نرخ دلار در ماه‌های اخیر بود که با عبور از سطح ۵۰٬۰۰۰ تومانی در بازار ایران همراه شد. در واقع رکوردشکنی‌های تاریخی بهای ریالی بیت کوین در نتیجه اوج‌گیری همزمان بهای بیت کوین در بازار جهانی و نرخ دلار در بازار داخلی بوده است.

جالب است بدانیم که قیمت ریالی بیت کوین در روز ۱۳ آذر ماه سال جاری برای نخستین بار در تاریخ خود از سطح ۲ میلیارد تومانی گذر کرده بود. در روز ۱۳ آذر ماه قیمت دلاری بیت کوین ۳۹٬۹۷۹ دلار و نرخ دلار نیز ۵۰٬۵۳۵ تومان بود که ارزش هر واحد بیت کوین را به بیش از ۲ میلیارد و ۲۰ میلیون تومان رساند.

نمودار قیمت بیت کوین در ایران
ارزش ریالی بیت کوین در آستانه ۳ میلیارد تومانی شدن است؛ درحالی‌که در خرداد ماه ۱۳۹۸ ارزشی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان داشت.

رکورد تاریخی قیمت ریالی بیت کوین دست‌کم به مدت ۲ سال دست‌نخورده مانده بود تا آنکه در آذر سال جاری شکسته شد و روند رکوردزنی آن تا امروز ادامه پیدا کرده است. در روز ۱۸ آبان سال ۱۴۰۰ بهای بیت کوین به اوج تاریخی ۶۷٬۵۴۹ دلاری خود رسید که با توجه به نرخ ۲۸٬۱۰۰ تومانی هر دلار، بهای ریالی ارز دیجیتال برتر بازار به یک میلیارد و ۸۹۸ میلیون تومان رسید. این رکورد تا روز ۱۲ آذرماه سال جاری پابرجا بود تا اینکه با افزایش همزمان قیمت دلار به ۵۰٬۴۰۰ تومان و بیت کوین به نزدیک ۴۰ هزار دلار در بازار، ارزش ریالی هر بیت کوین به یک میلیارد و ۹۹۷ میلیون تومان رسید و پس از ۲ سال و ۲ روز اوج تاریخی جدیدی به ثبت رسید.

گفتنی است که در سال ۱۴۰۰ عامل اوج‌گیری ارزش ریالی بیت کوین، افزایش بهای این ارز دیجیتال در بازارهای جهانی بود و نرخ دلار در ایران شاهد نوسان چندانی نبود. اما رکوردشکنی‌های جدید بیت کوین در نتیجه افزایش همزمان بهای این ارز دیجیتال در بازارهای جهانی و رشد نرخ دلار در بازار داخلی بوده است.

منبع : arzdigital.com